Medienos rūšys ir jų panaudojimas

Mediena jau tūkstančius metų yra populiari statybinė medžiaga, iš kurios gaminama viskas – nuo grindų iki baldų. Nors kai kurios medienos rūšys yra populiaresnės už kitas, yra daugybė skirtingų medienos rūšių, kurių kiekviena pasižymi unikaliomis savybėmis ir turi jai būdingus panaudojimo būdus. Norite sužinoti, kokios medienos rūšys yra populiariausios ir kaip kiekviena jų panaudojama praktiškai? Šis įrašas – kaip tik jums!

Minkštoji mediena

Spygliuočių mediena gaunama iš spygliuočių medžių, tokių kaip pušis ar eglė. Kaip rodo jų pavadinimas, šios medienos rūšys yra minkštesnės ir lengvesnės už kietąsias. Su jomis paprastai lengviau dirbti nei su lapuočių mediena, nes jų tankis mažesnis, o pjaunant ar gręžiant nereikia tiek daug jėgos. Spygliuočių mediena paprastai būna pigesnė už kietąją medieną, tačiau ji nėra tokia patvari ir tvirta, o veikiama drėgmės ar ilgainiui nusidėvėdama gali ne taip ilgai tarnauti.

Minkštoji spygliuočių mediena dažniausiai naudojama statybų projektuose, pavyzdžiui, sienų karkasui ar stogo dangai, nes yra palyginti nebrangi ir lengvai apdirbama. Iš jų taip pat galima gaminti baldus ar kitus dekoratyvinius daiktus, kurių nereikia intensyviai naudoti arba kurie neturi būti veikiami išorės veiksnių.

Kietoji mediena

Kietoji mediena gaunama iš lapuočių, tokių kaip ąžuolas, klevas, uosis ar beržas. Šių medžių mediena yra tankesnė už spygliuočių medieną dėl didesnio celiuliozės kiekio, todėl yra kietesnė ir sunkesnė. Dėl šio didesnio tankio ir tvirtumo jos paprastai laikui bėgant geriau atlaiko susidėvėjimą, todėl idealiai tinka dažnai naudojamiems baldams, pavyzdžiui, stalams ar kėdėms gaminti. Be to, kietmedžio medienos tekstūra paprastai būna sudėtingesnė, todėl ji vizualiai patraukli dekoratyviniams daiktams, pavyzdžiui, dėžutėms ar drožiniams.

Kietmedžio grindys dažnai sutinkamos namuose, nes, palyginti su spygliuočių medžio grindimis, jos yra tvirtesnės, o kartu estetiškesnės, kad būtų galima dekoruoti namus. Kai kurios kietmedžio rūšys, pavyzdžiui, ąžuolas, dėl savo patvarumo gali būti naudojamos net lauke, jei yra tinkamai apdorotos apsauginiais sandarikliais, kurie padeda sulaikyti drėgmę, o laikui bėgant išsaugo spalvos toną.

Fanera

Fanera gaminama klijuojant plonus medienos sluoksnius ir gamybos metu pasukant kiekvieną sluoksnį 90 laipsnių kampu, kad medienos grūdeliai eitų vienas per kitą, o ne lygiagrečiai ta pačia kryptimi, kaip tai daroma medžio masyvo lentose. Dėl šio būdo fanera yra tvirtesnė nei medžio masyvo lentos, todėl ji idealiai tinka statybos projektams, kai reikia tvirtumo, bet reikia išlaikyti nedidelį svorį, pavyzdžiui, gaminant spintas ar lentynas. Be to, fanera yra labai universali, nes ją galima lengvai supjaustyti į bet kokią reikiamą formą, per daug neprarandant tvirtumo. Fanerą taip pat galima dažyti, todėl ji dažnai naudojama ženklams ar kitiems dekoratyviniams daiktams gaminti, kai norima spalvingos apdailos, o į patį projektą nereikia investuoti per daug pinigų, nes ji yra nebrangi, palyginti su panašių matmenų medžio masyvo plokštėmis.

Medžio drožlių plokštė

Medžio drožlių plokštės gaminamos sujungiant medžio drožles su klijais, veikiant dideliam slėgiui, kol susidaro tanki plokščių medžiaga, kurios savybės visoje struktūroje yra vienodos, priešingai nei medžio masyvo lentų, kurios dėl medžių augimo skirtumų net ir tose pačiose rūšinėse grupėse gali labai skirtis priklausomai nuo jų tekstūros tipo. Sumontavus medžio drožlių plokštes, jos pasižymi geru konstrukciniu stabilumu, tačiau ne tokios pat kokybės, kaip fanera, nes neturi sluoksnių, o stiprumas gaunamas sukantis, o ne tiesiog klijuojant, kaip medžio drožlių plokščių plokštės. Tačiau medienos drožlių plokštė turi tam tikrų privalumų, pavyzdžiui, yra lengvesnė, lengviau pjaunama, pigesnė, nuoseklesni gaminių rezultatai, be to, ji lengvai nesideformuoja dėl drėgmės lygio pokyčių, kaip daugelis kietos medienos rūšių. Todėl medienos drožlių plokštės dažnai naudojamos, kai reikia išlaikyti nedidelį svorį, bet vis tiek užtikrinti pakankamą konstrukcijos standumą, pavyzdžiui, sienų dailylentės, lubų plytelės, stalviršiai, lentynos ir spintelės.

Medienos rūšių apibendrinimas

Medienos rūšis, kurią pasirinksite savo projektui, priklauso nuo galutinio tikslo ir nuo to, kiek pinigų esate pasirengę į jį investuoti ir kokia mediena yra prieinama pirkti rinkoje. Spygliuočių mediena puikiai tinka statybų projektams arba lauko baldams, kietmedis suteikia tvirtumo ir grožio, tinkamo vidaus baldams ir dekoratyviniams daiktams, fanera puikiai tinka spintoms ir lentynoms, o medienos drožlių plokštės gali užtikrinti gerą struktūrinį stabilumą už mažesnę kainą. Į visas šias galimybes atsižvelkite spręsdami, kokia mediena geriausiai atitinka jūsų projekto poreikius.

Įrašas paskelbtas temoje Patarimai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.