Ką reikia žinoti apie žemės pardavimą?

Sklypo pardavimas iš esmės panašus į kito nekilnojamojo turto pardavimą. Tačiau yra keletas esminių dalykų, todėl sklypo pardavimui turėtumėte gerai pasiruošti. Šiame straipsnyje aptarsime svarbiausius klausimus apie žemės pardavimą.

Planuojamo parduoti sklypo paskirtis

Pagrindinis klausimas parduodant žemės sklypą yra jo paskirtis. Būtent tai, kad turime reikalų su statybos, žemės ūkio ar investiciniu sklypu, lemia jo rinkos vertę, taigi ir kainą, už kurią sklypas bus parduodamas. Taigi, prieš parduodant sklypą, turite žinoti, kokia jo paskirtis yra nustatyta vietos plėtros plane. Tai viešai prieinamas dokumentas, kuriame galima pasitikrinti, ar tai statybų ar žemės ūkio paskirties sklypas. Vietos plėtros plane taip pat nurodoma, ar sklypas, skirtas vienam namui ar kvartalui statyti ir kokie tiksliai yra reikalavimai sklypų plėtrai konkrečioje vietovėje.

Visa minėta informacija yra itin svarbi pirkėjui, nes jis žinos, kokį namą sklype gali pasistatyti, tačiau tai gali turėti įtakos ir pardavėjo sprendimams. Gali pasirodyti, kad užuot pardavęs vieną didelį statybų sklypą, padalijus sklypą galite parduoti kelis mažesnius. Tokiu būdu sklypą parduoti dažnai pavyksta daug greičiau, nes dažnai lengviau rasti norintį pirkti 10 arų sklypą, nei kelis kartus didesnį. Dėl šios priežasties prieš parduodant sklypą dažnai reikia atlikti kadastrinius matavimus. Jie atliekami jei norite nustatyti nekilnojamojo turto ribą, kuri dar neįregistruota žemės registre. Ypač kai sklypas padalijamas, atsiranda naujos ribos. Šioms riboms turėtų būti atlikti nauji kadastriniai matavimai, daugiau apie informacijos apie kadastrinius matavimus gali suteikti PDS komanda.

Sklypo pardavimas – teisinis statusas

Labai svarbus klausimas parduodant nekilnojamąjį turtą yra jo teisinis statusas. Ne kitaip yra ir statybos sklypo atveju, todėl prieš įkeliant skelbimą apie sklypo pardavimą, verta sutvarkyti visus galimus formalius klausimus. Pasitaiko, kad žemės ir hipotekos registre yra suformuoti pasenę nuosavybės įrašai. Žemės ir hipotekos registre taip pat gali būti įrašų, susijusių su seniai sumokėtais hipotekos mokesčiais, tačiau iki šiol niekas neištrynė šių įrašų iš registro. Visos šios nuostatos gali sumažinti sklypo kainą, todėl prieš parduodant sklypą verta pasirūpinti šių klausimų sureguliavimu.

 

Įrašas paskelbtas temoje Verslas. Išsisaugokite pastovią nuorodą.