Šilumos siurbliai oras vanduo: elektros sąnaudos A+/A++ būstuose

Šiandieną  yra daugybė šildymo sistemų, pradedant centriniu šildymo ir baigiant saulės energiją naudojančiais šilumos siurbliais. Kokią sistemą pasirinkti – sprendžia kiekvienas individualiai, nes jos efektyvumas priklauso nuo daugybės faktorių.

Šiandieną aptarsime vis dažniau pasirenkamą sistemą – šilumos siurblius oras vanduo. Ir žinoma, svarbiausias klausimas šilumos siurblių oras vanduo elektros sąnaudos. Ši šildymo sistema dažnai pasirenkama naujos statybos namuose, kurie atitinka A+ ar A++ energinio naudingumo klasę. Tokie namai labai sandarūs, todėl įdiegti reikiamos galios šilumos siurbliai naudoja nedaug elektros, kartu pašildo ir vandenį.

Šilumos siurbliai oras vanduo – elektros sąnaudos

A+ ir A++ pastatai yra ypač sandarūs, todėl užtenka mažesnės galios oras vanduo siurblių. Pavyzdžiui, 100 kv. m. A+ klasės namui būtų reikalingas 4 kW šilumos siurblys „Samsung ClimateHub“ su integruotu boileriu. Tai pirminiai skaičiavimai, kiekvienu atveju reikėtų spręsti individualiai.

Kokios šilumos siurblių oras vanduo elektros sąnaudos priklauso ne tik nuo namo energinio naudingumo, bet ir nuo įrangos kokybės. Įsigyjant įrangą svarbu atkreipti dėmesį į COP koeficientą. Tai šilumos siurblio efektyvumo rodiklis matuojamas esant +7 laipsnių temperatūrai. Kitaip tariant, jis nurodo kiek šilumos pagaminama sunaudojant 1 kW elektros. Taigi, kuo COP koeficientas didesnis, tuo šilumos siurblys efektyvesnis. Optimalus COP lietuviško klimato sąlygomis būtų 4.5-5.00. Šį koeficientą atitinka švedų prekės ženklo „Thermia“ šilumos siurblys „Thermia iTec“. Jis pašildo karštą vandenį iki +40 laipsnių šilumos ir sutaupo apie 75 % energijos, efektyviai veikia net lauke esant -20 laipsnių šalčio. Šilumos siurblio COP 4.5-4.8, priklausomai nuo jo galios.

Šilumos siurbliai oras vanduo geriausiai pasiteisina sandariuose namuose, kuriuose yra grindinis šildymas. Nors dabar gyventojai raginami pasikeisti senus kūrenimo katilus į šilumos siurblius ir gauti paramą, ekspertai pataria pradžioje įvertinti energijos sąnaudas. Pavyzdžiui, jei namas yra C ar B energinės klasės, jam reikės žymiai galingesnio įrenginio – apie 9 kW šilumos siurblio apšildyti 100-160 kv. m. plotą. Tokiu atveju, kad šilumos siurblių oras vanduo elektros sąnaudos būtų mažesnės vertėtų apšiltinti namą, pasirūpinti durų ir langų sandarumu.

Įrašas paskelbtas temoje Namai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.